В останні роки кількість людей, які страждають на целіакію, зростає. Але промисловість, що забезпечує їх спеціальним дієтичним харчуванням, розвивається ще швидше. Це означає, що продукти без глютена вживають як хворі, а й цілком здорові люди. Чому вони відмовляються від клейковини не вимушено, а з доброї волі? Чи варто позбавляти себе цього білка, шкідливо це чи корисно?
На сторінках журналу Pediatrics на ці запитання відповіла доктор Норел Рейлі (Norelle Reilly) із Центру целіакії Колумбійського університету.
Чим небезпечна целіакія
Целіакія (глютенова ентеропатія) – захворювання системи травлення, яке проявляється в тому, що організм не сприймає клейковину (глютен). Хвороба проявляється у поразці кишечника, що у важких випадках може призвести до смерті. Серед загальних симптомів целіакії – дратівливість та депресія.
Років 50 тому целіакія вважалася вкрай рідкісною хворобою, на яку страждала одна людина з тисячі.
Найчастіше, хоч і не завжди, целіакія – генетичний стан, який вилікувати неможливо. Єдиний спосіб позбутися симптомів – виключити з дієти продукти, що містять глютен, білок, що є присутнім у пшениці, житі та ячмені.
Безглютенова дієта
У 2015 році близько 0,5% американців дотримувалися суворої безглютенової дієти. Очевидно, це ті пацієнти, які змушені відмовитися від хлібних продуктів, щоб зберегти життя.
Але крім тих, кому дієта необхідна, чверть опитаних повідомили, що вони регулярно вживають продукти без глютену. Майже кожен п’ятий американець при покупках вибирає насамперед безліпкові (без глютену) продукти харчування, вважаючи свій вибір важливим і правильним. Цікаво, що при цьому 47% американців називають відмову від клейковини брехнею.
Люди, які змушені уникати глютена, не можуть собі дозволити нічого, що містить пшеницю, ячмінь чи жито. Деякі з них не можуть їсти навіть овес. Хліб, торти та печива, макаронні вироби та загущені борошном підливи та соуси – це все не для них.
Серед безпечних продуктів – м’ясо, риба, фрукти та овочі, рис та картопля, сочевиця, натуральне насіння та горіхи. Крім того, сьогодні не рідкість спеціально приготовлені хлібобулочні вироби, які також нешкідливі.
Однак пацієнти, які страждають на целіакію, повинні бути обережні, і уважно перевіряти етикетки. Глютен нерідко використовують у сухих сумішах, соєвому соусі, напівфабрикатах, приправах, консервантах і навіть у ліках.
Міфи про глютен
У ході опитування в 2015 році півтори тисячі американців, які відмовилися від глютена, з’ясувалося, що більша їх частина (35%) не мають для цього жодних реальних підстав. Більше чверті (26%) вважають свій вибір здоровим варіантом харчування. відмовившись від клейковини зможуть покращити роботу травної системи. чутливістю до глютену, і лише 8% опитаних відчувають її самі.
Як пише доктора Рейлі, іноді безліпковими продуктами батьки годують дітей, сподіваючись, що така дієта зніме симптоми або запобігатиме розвитку целіакії, але при цьому «забувають» проконсультуватися з фахівцем.
Причини захоплення американців безліпковими продуктами Норел Рейлі бачить у помилках, що сформувалися в суспільстві з приводу клейковини. Найголовніше серед них – люди пов’язують із відмовою від глютена здоровий спосіб життя без жодних недоліків.
Насправді жодних науково доведених причин для відмови від клейковини не існує, якщо, звичайно, людина не страждає на ціліакію або алергію на пшеницю.
Необгрунтована дієта може спричинити надмірне вживання жирів і калорій, оскільки спеціально приготовані безлепкові продукти нерідко містять більше жирів і цукру, ніж традиційні.
Крім того, відмова від клейковини може призвести до дефіциту поживних речовин, особливо вітамінів групи В, фолієвої кислоти та заліза. Їх, на противагу надлишковим жирам та цукру, у продуктах без глютена часто не вистачає.
Ще один міф – ніби клейковина токсична. Доктор Рейлі пише, що і ця помилка не підтверджена жодними доказами. Навпаки, відмова від пшениці, жита та ячменю може стати приводом до надмірного вживання рису, що цілком може призвести до надмірного надходження в організм миш’яку.
З чим обов’язково зіткнеться людина, яка відмовилася від глютена, то це з підвищеними витратами на продукти харчування та незручностями.
Не проводіть експерименти над собою
Таким чином, на думку Рейлі відмова від глютена означає зниження якості життя, і потенційно створює більше ризиків, ніж приносить користь.
З цих причин для переходу на безліпкове харчування потрібні вагомі підстави, серед яких достовірно встановлена целіакія, підвищена чутливість та алергія на пшеницю. Не варто влаштовувати експерименти над власним здоров’ям.