Для підтримки жіночого здоров’я у будь-якому віці слід своєчасно та регулярно проходити стандартні протоколи обстежень. Найчастіше для діагностики використовують УЗД та мамографію – у чому їх відмінності та що краще робити: мамографію чи УЗД?
Від чого залежить вибір – УЗД грудей чи мамографія?
Жінкам і дівчатам, починаючи з 18 років або з початку статевого життя, потрібно відвідувати жіночого лікаря не рідше одного разу на рік. Не варто затягувати з візитом до гінеколога чи побоюватися огляду та обстежень.
Який метод використовуватиме обстеження – УЗД чи мамографію – визначає лікар-гінеколог. Вибір залежить від зібраного анамнезу, віку та особливостей організму пацієнтки. Насамперед до протоколу щорічних оглядів включають:
- УЗД молочних залоз у жінок віком від 20 до 40 років;
- мамографію у жінок віком від 40 років і старше.
УЗД та мамографія: різниця і що показує кожна процедура
Однозначно сказати, що краще робити мамографію або УЗД, не можна. Ці методи доповнюють одне одного, допомагаючи лікарю поставити точний діагноз.
- УЗД молочних залоз – більш інформативно для діагностики кіст, фіброадену та інших доброякісних змін. Воно безпечне та підходить для обстеження жінок будь-якого віку, включаючи вагітних.
- Мамографія – це рентгенологічне дослідження, що виявляє різницю в структурі тканин, а також злоякісні та доброякісні новоутворення. Вона показує як розташування і розмір пухлин, а й ранні ознаки раку грудей.
Першу мамографія рекомендується пройти в 40 років, а потім:
- з 40 до 50 років – 1 раз на 2 роки;
- після 50 років – 1 раз на рік.
Також мамографія призначається при підозрі на рак, для оцінки стану тканин перед операцією та контролю ефективності лікування.
Що показує УЗД та мамографія при підозрі на рак?
При виявленні тривожних симптомів лікар може призначити комплексне обстеження, що включає і УЗД, і мамографія. Мамографія показує наявність пухлин, а УЗД допомагає деталізувати їхню структуру. У складних випадках додатково проводять біопсію.
Тільки лікар може визначити, яке обстеження необхідне у конкретній ситуації – УЗД чи мамографія. Головне – не відкладати діагностику, адже раннє виявлення раку грудей значно підвищує шанси успішного лікування.